skipToContentskipToFooter

Seinen moeten weer op groen

31-03-2025 De Logistieke Alliantie (LA) doet een dringende oproep aan de Tweede Kamer om in actie te komen voor het spoorgoederenvervoer. Aanleiding is het commissiedebat van 3 april over dit onderwerp. Volgens de alliantie zijn structurele investeringen nodig om verdere afname van het vervoer per spoor te voorkomen. Dit is van belang voor de economie, het milieu en de strategische mobiliteit van Nederland en de Europese Unie. 

Elisabeth Post, voorzitter van de LA: “Zonder ingrijpen neemt het vervoer per spoor verder af. Daardoor neemt de druk op de wegen toe en doen we het verkeerde voor zowel milieu als economie.”  

Spoorgoederenvervoer biedt een duurzame en veilige oplossing voor het transport van grondstoffen en goederen over lange afstanden. Het draagt bij aan een aantrekkelijk vestigingsklimaat en zorgt voor een goede bereikbaarheid van industrieclusters, wat de internationale handel ten goede komt. Bovendien vervult het spoor een strategische functie binnen de nationale en Europese veiligheid. Zo is Defensie voor het snel en efficiënt verplaatsen van militair materieel binnen de NAVO sterk afhankelijk van het spoornetwerk. 

Drie maatregelen noodzakelijk 

De LA roept de Tweede Kamer op om drie concrete stappen te zetten.

  1. Vaste investeringen in het spoor: bedrijven moeten kunnen vertrouwen op een stabiel en toekomstgericht beleid. Alleen dan komt het Toekomstbeeld Spoorgoederenvervoer echt van de grond. 
  2. Eerlijke tariefstructuren en internationale afspraken: de hoge kosten maken het spoor steeds minder aantrekkelijk voor bedrijven en dit vertaalt zich in steeds meer goederen over de weg. Lagere gebruikskosten, betere samenwerking met andere landen en harmonisatie van regelgeving in Europa moeten zorgen voor een gelijk speelveld. 
  3. Verbeterde infrastructuur: betere infrastructuur verhoogt de betrouwbaarheid en capaciteit van het spoornetwerk. Investeer in emplacementen voor langere treinen, digitale systemen en nieuwe aansluitingen op de Betuweroute voor intermodaal vervoer. 

De Logistieke Alliantie vraagt de politiek om de toekomst van het spoorgoederenvervoer veilig te stellen via structureel beleid en gerichte investeringen. 

Over de Logistieke Alliantie

De Logistieke Alliantie is een samenwerkingsverband van 17 branche- en ondernemersorganisaties in de logistiek. De alliantie vertegenwoordigt de belangen van bedrijven in de logistiek en zet zich in voor toekomstbestendig beleid en een efficiënte ruimtelijke ordening voor logistiek in Nederland.