skipToContentskipToFooter

Invest International wil Nederlandse en Europese afhankelijkheid verminderen

04-03-2025 Invest International is voornemens een investeringsfonds op te zetten om de Nederlandse en Europese afhankelijkheid van toegang tot kritieke grondstoffen te verminderen. Bij het opzetten van dit publiek-private fonds wil de investeerder samenwerken met andere partijen van de ons omringende landen in de Europese Unie. Zoals banken, pensioenfondsen en financiële instellingen.

De aankondiging van het publiek-private investeringsfonds werd begin deze week gedaan door Lara Muller, directeur New business bij Invest International, in aanwezigheid van de minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp Reinette Klever (PVV) tijdens de jaarlijkse PDAC Convention voor de exploratie en mijnbouw van mineralen in het Canadese Toronto. Invest International opereert als investeerder namens Nederland aanvullend op de reguliere markt en biedt ondernemers financieringsoplossingen.

Nederlandse en Europese wens

Het opzetten van een dergelijk investeringsfonds is in lijn met de Nederlandse en Europese wens om strategisch onafhankelijk te worden met het oog op de energietransitie, verdere digitalisering, lucht- en ruimtevaart en veiligheid. Duitsland, Frankrijk, Italië, Estland, Zweden en Finland hebben al soortgelijke initiatieven. Invest International wil voor het fonds voor Nederland belangrijke technologieën op het gebied van efficiency, recycling en alternatieve materialen inzetten.

Belangrijke sectoren

Om alleen al de energietransitie te realiseren zijn bijvoorbeeld lithium-ionbatterijen (onder andere lithium, kobalt nikkel), permanente magneten voor windturbines (onder andere koperneodymium) en elektrolyse-installaties voor de productie van groene waterstof (onder andere aluminium, grafiet, mangaan) nodig. Maar ook voor digitalisering en de hightechindustrie – voor Nederland belangrijke sectoren – is toegang tot de juiste bijbehorende grondstoffen van belang.

Haven van Rotterdam

“Wij kunnen dit niet alleen en zullen hierin met bevriende en gelijkgestemde landen moeten optrekken. Met dit fonds willen wij de toegang tot kritieke grondstoffen helpen veiligstellen voor onze industrie, helpen kwetsbaarheden en risico's in de internationale toeleveringsketens af te dekken en uiteindelijk een bijdrage leveren aan het concurrentievermogen van Nederland in de wereld”, aldus Lara Muller, directeur New business bij Invest International.

“Nederland speelt een belangrijke rol in de Europese grondstoffenwaardeketen vanwege de sterke logistieke infrastructuur en strategische haventoegang via de Haven van Rotterdam, een belangrijk knooppunt voor import en distributie in heel Europa. Slechts enkele bedrijven importeren rechtstreeks grondstoffen, wat resulteert in een sterke afhankelijkheid van geïmporteerde halffabricaten uit China. Nederland en Europa hebben de wens om minder afhankelijk te zijn van andere landen. Dit kan door het vergroten van toegang tot bestaande grondstoffenketens. Bovendien moeten we kijken naar efficiëntie. Het doel van ons fonds is daarom ook om Nederlandse technologie in te zetten om grondstoffen efficiënter te gebruiken, te recyclen of door juist alternatieven te vinden.”

Specifieke landen

De Europese Unie (EU) heeft partnerschappen met veertien landen. De selectiecriteria voor landen voor Nederland zijn onder meer gebaseerd op de aanwezigheid van relevante grondstoffen, de interesse van de Nederlandse industrie en onderzoeksinstituten, bestaande EU-partnerschappen en politieke steun en afstemming met de belangen van andere lidstaten van de EU. Zo verdiept Nederland de samenwerking met onder meer Australië, Canada en Chili. Daarnaast wordt er samengewerkt met Vietnam en Zuid-Afrika.